You are here:  / Wyposażenie / Rewitalizacja Dworca Głównego PKP w Poznaniu

Rewitalizacja Dworca Głównego PKP w Poznaniu

Rewitalizacja Dworca Głównego PKP w Poznaniu

O potrzebie gruntownej przebudowy i rewitalizacji Dworca Głównego PKP w Poznaniu mówi się już od wielu lat, lecz dopiero perspektywa organizowanych między innymi w Poznaniu Euro 2012 zmobilizowała władze miasta do zajęcia się problemem dworca na poważnie. Do współpracy przy modernizacji obiektu zaproszono firmę TriGranit Development Corporation, która na rynku polskim działa od roku 2003. Do najważniejszych inwestycji firmy można zaliczyć projekty w takich miastach jak Budapeszt, Bratysława, Praga, Katowice czy Kraków, w którym to mieście zrealizowała całkiem niedawno ogromne centrum handlowe o powierzchni około 250 tys. metrów kwadratowych. Wartość tego ostatniego obiektu szacuje się na 250 mln euro.

Projekt przedstawiony przez dewelopera został nazwany Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym. Na całość realizacji miałby składać się nie tylko sam dworzec kolejowy, ale również całe spektrum obiektów i lokali handlowych, biurowych, hotelowych i mieszkalnych, a nawet nowy terminal dla autobusów. Wszystko to ma być również połączone z trasą poznańskiego szybkiego tramwaju. Według PKP goście odwiedzający Poznań z okazji Euro 2012 mieliby już korzystać z udogodnień nowego dworca.

Obiekty mają być realizowane przez dewelopera, który byłby jednocześnie inwestorem przedsięwzięcia. Mówi się, w przyszłości czerpałby zyski z zarządzania handlowo – komercyjną częścią obiektu. Dla mieszkańców Poznania na pewno ważna będzie odpowiedź na pytanie co stanie się ze starym budynkiem dworca – otóż zostanie on rozebrany, a jego miejsce ma zastąpić parking. Z całością projektu można zapoznać się na wizualizacjach.