You are here:  / Skalar bis piła / Pozwolenie na budowę garażu

Pozwolenie na budowę garażu

Pozwolenie na budowę garażu

 

Czy budowa garażu wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?

Wybierając projekt domu możemy zwrócić na uwagę na dużą ofertę, jaką przedstawiają projekty domów z garażem. Niezależnie czy jest to garaż jednostanowiskowy czy garaż dwustanowiskowy, wbudowany jest on w bryłę budynku stanowiąc z nim konstrukcyjną całość.

Warto wiedzieć, że domy parterowe z garażem jako jedyne przy jednokondygnacyjnym budownictwie mogą być uznane za domy energooszczędne, spełniając oczywiście i dodatkowe zaostrzone warunki, jakie stawia energooszczędność. Bardzo istotne jest wtedy, jak zresztą w przypadku innej zabudowy, usytuowanie budynku na działce. Należy tak zaplanować dom, by garaż był ustawiony od północnej strony. Dzięki temu będzie stanowił dodatkową barierę cieplną dla sąsiedniego mieszkalnego wnętrza.

Jeżeli budujemy domy jednorodzinne z garażem to uzyskane pozwolenie na budowę obejmuje całą inwestycję. Co jednak w sytuacji, gdy chcemy zabudować działkę stawiając garaż wolno stojący? Czy jest nam potrzebne pozwolenie na budowę czy wystarczy samo zgłoszenie budowy? A może projekty garażu możemy stawiać bez żadnych zezwoleń?
projekt garazu Pozwolenie na budowę garażu

Pozwolenie na budowę garażu

Prawo Budowlane wskazuje, że zgłoszenie budowy dotyczy inwestycji, gdy budowlane są m.in.

projekty budynków gospodarczych wolno stojących, parterowych o powierzchni zabudowy do 25 m, przy czym liczba obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw działki.

tymczasowe obiekty budowlane, niepołączone trwale z gruntem.